Our Staff

Deputy Principals

Darcy Moore

Daniel Inness

Teachers

Careers

Ms A Hughes
Mr P Johnson

Creative Arts

Mrs HEFFERNAN Karen (HT)
Mrs CAPILLI Maria - Languages/Yr 10 Advisor/Distance Ed.
Ms CULLEN Tania - Visual Arts
Ms JELINIC Sandra - Visual Arts
Mr BRADY Scott - Music
Mrs SMITH Angela - Music / Girls Supervisor/Choral Ensemble
Mr WOOD Shane Music (HT Admin - EAU)
Mr VELLA James - Music

English/Drama

Mrs McGREGOR Merrideth (HT)
Mrs MITCHELL Tina
Mr RHODES Mat - Peer Support/Public Speaking/Yr 6 Advisor
Mr SANDFORD Matt
Ms APPS Melanie - Creative Writing Club/Yr 6 Advisor
Ms RICHMOND Elizabeth - Drama/Federation Rep.
Ms SHAW Jenni - ARCO
Mrs GILL Lina
Ms COLQUHOUN Kelly
Mr PRATT Shane

TAS

Ms GORE Sandra (HT)
Mr PFEFFER Michael - Yr 10 Advisor
Ms ROGERS Tanya
Ms LEIGHTON Krisharna - SRC Collaborator
Ms ATKINSON Karin
Ms BOGOVAC Natasha
Ms WEBB Sally
Mr CAPILLI, Robert
Mr KIRK Michael
Mr MITCHELL Rod
Mr PETRESKI Robert - Rel. VET Co-ordinator
Mr WALKER Andrew - Network Manager

Mathematics

Mr DUFFY Alan (HT)
Ms BOYD Amy - Yr 7 Advisor
Mr NAPIER Ian - Yr 9 Advisor
Ms BOYD Samantha
Mrs TUCK Sandra
Mr TILDEN John - eCubed Co-ordinator
Ms RODGERS Samantha
Mr HERBERT Dene
Mr ROWLES Adam

PDHPE

Mrs GADD Meagan (HT)
Mr HORSLEY Andrew - Sports C'tee, Yr 7 & 8 Sport, Boys' Mentor
Mr CREIGHTON Paul - Fitness Club
Ms PREEN Ros
Ms BOGOVAC Natasha - Rel. Yr 9 Advisor
Ms SHARMAN Ashlea - Sports Organiser
Mr Neal Rob

HSIE

Ms MORAN Sharon (HT)
Mr BATEMAN Dave
Ms JONES Jillian - SRC Collaborator/EALD/L@SSO
Mr MOORE Adam - Yr 11 Advisor/Homework Club
Ms NAYDOVSKA Christina - Year 11 Advisor
Ms DONNELLY Megan
Ms LYNCH Melissa
Mr PESGRAVE Alex
Ms ARMITT Brooklyn

Science

Ms HORSLEY Sandra (HT)
Mrs GIBBS Michelle - Yr 12 Advisor
Ms IMBER Sarah - Yr 8 Advisor
Mr MASSARELLA Tom (HT Admin - EAU)
MS MATHEIN Kelly - ARCO
Mr TRIST Joel - Yr 7 Advisor
Mr BROWN Shane - Farm Manager/Yr 12 Advisor
Mr LOVEGROVE Paul - Homework Club
Ms SWAN Jane - Agriculture
Mr VINCENT Ross - Yr 8 Advisor
Ms DONNACHY Emily

School Counsellors

Ms DAVIES Katrina
Ms GREEN Jen - Student Welfare Teacher

SENIOR PSYCHOLOGIST EDUCATION

Ms DALE Carla
Ms ZELVIS Robyn

 

Wollemi (Autism Unit)

Mr LUCAS Mark (HT)
Mr AINSWORTH Sean
Ms McKAY Fiona
Ms PETERS Kayte - ISSO / ARCO
Mr FOSTER Allan
Ms LONG Melinda
Ms NEAVES Judy (SLSO)
Mr BACKHOUSE Martin (SLSO)
Ms COSGROVE Michelle (SLSO)
Ms PARING Tracey (SLSO)

SASS Staff

Ms ANDERSON, Tracey - SAM
Mrs HUTCHINSON Alicia - Office
Ms TASESVKA Mel - Office
Mrs HARRISON Aleisha - Office
Mrs YOUNG Kristie - Office
Mrs Anne Martin
Mrs TRUDGETT Amanda - Office
Mrs ROACH Nikki - Office/Hospitality/Science
Ms RYAN Gill - Hospitality
Ms VOHRADSKY Karyn - Science
Ms MOWBRAY Colleen - Science
Ms MCDONALD Michelle - Library
Mr TOOLE Adam - Technology Support Officer
Mr ROSEWARN Eric - GA
Mr MALANGA Joe - Farm Assistant

Student Wellbeing/Learning Support

Ms KYLE Fiona (HT)
Mr SHERACK, Colin (SLSO)
Ms QUINE, Michelle (SLSO)
Ms MENANTEAU Amanda
FLEXIBLE LEARNING CENTRE
Ms JESSUP Heidi - Learning Support/Chaplain
Mr DAVID Lachlan Scripture

Canteen

Ms HUSH Tina
Mrs McCAULEY Tanya